Життя в стилі SMART: як ставити цілі та досягати їх
Постановка цілей за SMART – методика, яка допоможе досягти прогресу у реалізації своїх прагнень. Цей метод закладає основу для досягнення особистих бажань, бізнес-цілей та етапів професійного розвитку. Редакція Хочу розповідає про те, що таке SMART-мети та як їх правильно ставити.
Постановка цілей за SMART: трохи теорії
Крім того, що в назві цього методу є гра слів, адже smart з англійської перекладається як "розумний", SMART - це абревіатура, яка означає:
-
Конкретність (Specific): ваші цілі мають бути обмежені однією областю. Замість того, щоб намагатися «стати краще», спробуйте зосередитись на своїх навичках слухання чи позитивній розмові із самим собою.
-
Вимірюваність: мета повинна відповідати чітким показникам, таким як економія певної суми грошей або право на отримання певної сертифікації. Це свідчить про те, що ви виконали свою місію.
-
Досяжність (Attainable): Мета має бути реалістичною. Можливо, ви не потрапите до олімпійської збірної з баскетболу, але ви можете покращити свій відсоток штрафних кидків.
-
Релевантність (Relevant): цілі повинні рухати вас у напрямку ваших цінностей, мрій та амбіцій.
-
Обмеженість за часом (Time-bound): цілі, засновані на часі, створюють терміновість та сприяють ефективному управлінню часом. Потрібно встановити термін завершення, щоб ви могли прискорити свої зусилля.
Як ставити цілі за допомогою методу SMART
Для того, щоб ставити SMART-мети, варто краще розібратися в сенсі кожного компонента абревіатури, пише indeed.com.
Зробіть свою мету конкретною
Оцініть свою мету в кількісному вираженні, поставивши собі такі питання:
-
Чого я хочу досягти?
-
Чи матиме досягнення цієї мети важливе значення?
-
Які дії мені потрібно буде вжити?
Зробіть свою мету вимірною
Вимірюваність враховує будь-які дії, які ви почнете, щоб допомогти собі просунутися до мети. Наприклад, це може бути форма відстеження часу, який вам знадобиться для виконання дії або досягнення контрольної точки.
Зробіть свою мету досяжною
Цей аспект стратегії SMART пов'язаний із досяжністю вашої мети. Чи є у вас ресурси та час, необхідні для досягнення мети? Це може включати збір необхідних даних, звернення за допомогою до членів команди та набуття нових навичок. У вас більше шансів досягти успіху в досягненні своєї мети, якщо вона конкретна, вимірна і вважається досяжною.
Зробіть свою мету релевантною
Така мета безпосередньо сприятиме успішним результатам. Пам'ятайте, що кожна ваша дія має наближати вас до мети.
Поставте дедлайни
Ціль, заснована на часі, має певний термін. Вам потрібно буде визначити, чи є ваша мета короткостроковою чи довгостроковою. Звідси ви можете визначити та встановити графік, щоб вкластися у строки та досягти своєї мети. Ваш графік також має бути реалістичним і давати вам безліч можливостей внести корективи до вашої мети з точки зору її актуальності, специфіки та досяжності.
SMART-цілі: приклади
Практичні цілі SMART визначають гідний план дій, який допоможе досягти цієї мети. Видання betterup.com наводить приклад такої мети:
SMART-мета: написати книгу
-
S: я маю ідею для розповіді, і я хочу втілити її в роман.
-
M: обсяг повинен становити не менше 100 000 слів, і я хочу витрачати на нього щонайменше три години щодня.
-
A: я на пенсії, тому я маю більше часу для цього проекту. Я затятий читач і письменник, тому знаю, що робить історію гарною та захоплюючою для читання.
-
R: Читання і лист завжди були моєю пристрастю, яка мотивує мене стати письменником.
-
T: я почну писати в перший тиждень липня і закінчу свою першу чернетку до грудня.
SMART-мета: налагодити стосунки з батьком
-
S: я хочу побудувати стосунки з батьком, щоб ми краще розуміли одне одного.
-
M: я розмовлятиму з ним по телефону двічі на тиждень і зустрічатимуся за сніданком щонеділі. Я встановлю на телефоні нагадування, щоб дізнаватись у нього про події з життя, які він згадує.
-
A: ми живемо близько один до одного, і нещодавно я покращив баланс між роботою та особистим життям, а це означає, що в мене буде необхідний час та енергія, щоб присвятити себе нашим стосункам.
-
R: я хочу зміцнити наш зв'язок, побудувати автономію у відносинах та краще розуміти членів своєї сім'ї, починаючи з нього.
-
T: я зателефоную йому цієї п'ятниці і запрошу на сніданок. Я дотримуватимусь цього плану до кінця місяця, а потім поставлю нові цілі на кінець року.
Раніше ми писали про те, які трансформації можна здійснити за допомогою піраміди Ділтса. Ця техніка допоможе краще зрозуміти самого себе та оточуючих.