На Львівщині закипіла вода у колодязях: поганий знак чи логічне пояснення все-таки є?

Важливо знати
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Напередодні у Львівській області виникла надзвичайна ситуація: з-під землі раптово почали бити гейзери, а вода у криницях закипіла. Що стало причиною появи природної аномалії і чи дійсно це варто сприймати як поганий знак, розповідаємо у цьому матеріалі.

Усе почалося ще ввечері середи, 26 квітня, у селі Розвадів (Стрийський район, Львівщина). Спершу з-під землі почали прориватися гейзери газу та води, а на ранок ситуація погіршилася: у різних точках села з’явилися ями глибиною по 4-5 метрів, а вода в колодязях забурлила. Місцеві жителі залишилися і без води, і без електрики, людей частково довелося евакуювати.

На Львівщині закипіла вода у колодязях: поганий знак чи логічне пояснення все-таки є? - фото №1
Related video

Що стало причиною цього незвичайного явища, у коментарі ТСН взялися пояснювати науковці. Насамперед  — аби заспокоїти тих, хто вирішив, що це “поганий знак” і варто готуватися до гіршого (а в соцмережах таких людей немало). Ось що з цього приводу розповідає професор, академік Української нафтогазової академії Михайло Орлюк:

Це точно не передвісник кінця світу. Річ у тім, що район, де розташоване село Розвадів, розташований на річці Дністер та розломній зоні земної кори — на межі Східно-Європейської платформи та Львівського палеозойського прогину. Місцевість багата на невеличкі газові родовища, які відносяться до Більче-Угерської газоносної зони. Це газонасичений район. Неподалік розташоване Роздільське родовище сірки, яке раніше активно експлуатувалося, що призводило до численних порушень у верхній частині розрізу земної кори і можливого накопиченню сірководневого газу.

Тому, цілком імовірно, що газ просто знайшов вихід на поверхню у результаті певних тектонічних або ж техногенних процесів, вважає вчений.

Він міг вийти через старі комунікації або вирватися з газових пасток, де він зберігався довгий час. По розломній зоні, він потрапив у воду і спричинив таке бурління на поверхні землі. Також через це і утворюються у ґрунті ями глибиною до 5 метрів,

— пояснює професор.

До речі, він нагадав, що схожа ситуація у цьому ж районі виникала і в минулому столітті: в 1946 році під час буріння свердловини на Угерському газовому родовищі (воно розташоване приблизно за 25 км на південний захід від села) стався раптовий викид газу, який, крім усього, ще й загорівся. Тоді стовп вогню сягав 30 метрів заввишки. Загасити полум’я вдалося не скоро, а кратер від свердловини з часом заповнився водою і тепер на тому місці знаходиться озеро.

За словами вченого, процес кипіння води у криницях може тривати аж доки витік газу не перекриють. Але це — лише одна із версій, тож, аби ліквідувати надзвичайну ситуацію, спершу відповідні служби мають встановити точну причину її виникнення, наголошує науковець. А це може бути як незначний землетрус, так і техногенна аварія або щось інше. Проте про щось надприродне навряд чи може йтися.