Читаємо етикетки правильно. Як нас дурять виробники продуктів харчування?

Дієти та харчування
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Всесвітній день безпеки харчових продуктів — це щорічне свято, яке відзначають 7 червня, щоб підвищити поінформованість про важливість безпеки харчових продуктів та проблеми, пов'язані з харчовими отруєннями та захворюваннями, спричиненими неякісною чи забрудненою їжею. Цього дня ми пропонуємо вам дізнатися, як виробники харчових продуктів обманюють нас, а також зберегти собі свого роду інструкцію, щоб не стати їхньою жертвою.

За привабливими етикетками нерідко ховаються потенційно небезпечні для нашого здоров'я продукти. Так-так, навіть усередині упаковки продукту, який на перший погляд здається корисним, можуть бути небажані компоненти. Тому важливо звертати увагу не тільки на зовнішній вигляд товару, а й на його склад. А ще правильно читати етикетку.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Не дайте вигляду упаковки обдурити вас. Одна з основних порад — не приймайте на віру твердження, розміщені на лицьовій стороні упаковки. Це лише реклама, створена для стимулювання покупок. Може здатися, що привабливі картинки та твердження пропонують вам якісний продукт, але виробники часто використовують слогани, що вводять в оману, а іноді навіть явно неправдиву інформацію. Наприклад, крекер може називатися вершковим, але при цьому зовсім не містити ніяких вершків.

Уважно вивчайте склад продукту. Важливо знати, що інгредієнти продукту перераховані за зменшенням кількості: спочатку йдуть ті, яких найбільше, а потім решта. Тому завжди звертайте увагу на перші три інгредієнти, оскільки вони становлять основну частку продукту. Якщо в цьому списку присутні рафіновані зерна, цукри або гідрогенізовані рослинні олії, можна припустити, що продукт не дуже корисний для здоров'я, а можливо, навіть шкідливий.

Читаємо етикетки правильно. Як нас дурять виробники продуктів харчування? - фото №1

Будьте уважні до порцій. Виробники вказують кількість калорій та поживних речовин у стандартній порції продукту. Однак часто мається на увазі, що порція значно менша за ту, яку люди зазвичай споживають за один раз. Наприклад, це може бути чверть печива чи половина шоколадного батончика. Виробники використовують цю тактику, щоб навіяти споживачам думку, що така їжа містить менше калорій. Тому важливо множити харчову цінність, вказану на звороті упаковки, на кількість споживаних порцій.

Зверніть увагу на виробника. Поширеним способом маніпуляції споживачем є наслідування етикетки іншого виробника. Подібні практики зустрічаються у виробників алкоголю, соусів, кондитерських виробів і навіть мийних засобів. Будьте уважні та зверніть увагу на те, хто виробив продукт, щоб вибрати той, з яким ви знайомі й кому довіряєте.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Запам'ятайте список оманливих тверджень. На етикетках продуктів ми часто бачимо групи слів, призначені для привернення уваги та переконання в корисності того чи іншого продукту. Нижче наведені деякі найпоширеніші твердження та їхнє справжнє значення:

  • "Light". Продукти з позначкою "легкий" пройшли обробку для зменшення калорій або жиру, але деякі виробники, щоб зменшити кількість калорій, додають щось інше і не найкорисніше в їх склад. Купуючи такі продукти, важливо уважно перевірити їхній склад.

  • "Мультилазковий". Насправді таке твердження означає, що продукт містить не один, а лише два види злаків. До того ж найчастіше це рафіновані зерна, позбавлені багатьох корисних властивостей.

  • "Цільнозерновий". Такий продукт може містити дуже мало справжніх цільних злаків. Для перевірки слід звернутися до списку інгредієнтів: якщо цілісні зерна не перераховані в перших трьох інгредієнтах або їх кількість незначна, їх вміст у продукті недостатній.

  • "Натуральний". Це твердження необов'язково означає, що продукт є повністю натуральним. Це лише свідчить про те, що на якомусь етапі виробництва використовувалися натуральні інгредієнти, такі як яблука чи рис.

  • "Органічний". Це твердження саме собою ніяк не визначає корисність товару. Наприклад, органічний цукор все одно є цукром, попри свою органічну природу.

  • "Без цукру". Відсутність доданого цукру в продукті не гарантує його корисність. Можливо, замість цукру використовуються замінники, які також можуть бути шкідливими для здоров'я.

  • "Без глютену". Безглютеновий продукт не є автоматично здоровим. Він просто не містить пшениці, спельти, жита або ячменю. Однак часто такі продукти проходять значний ступінь обробки та можуть містити високу кількість жирів і цукру.

Читаємо етикетки правильно. Як нас дурять виробники продуктів харчування? - фото №2
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Всесвітній день безпеки харчових продуктів нагадує нам про важливість вибору здорових та корисних продуктів, які сприятливо впливатимуть на роботу нашого організму. Щоб привітати друзів та рідних із цим святом, перешліть їм наш матеріал про те, як не стати жертвою обману виробників. А також дізнайтеся, яку популярну страву не можна їсти на обід. Цей продукт "подарує" вам зайві кілограми та проблем зі здоров'ям.

Важливо: вся інформація медичної тематики, розміщена на сайті HOCHU.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.