Вільне кохання за правилами: що таке поліаморія

Ми та чоловіки
Тамара Черкасова

Тамара Черкасова

Журналістка

Поліаморія - це немоногамний стиль стосунків, при якому люди взаємно погоджуються мати кілька сексуальних чи романтичних партнерів. Поліаморні стосунки – не рідкість, але й досі існує серйозне нерозуміння того, що означає цей термін. А нерозуміння часто призводить до негативного чи дискримінаційного ставлення до людей, які перебувають у подібних стосунках. Давайте разом розбиратися.

Що означає бути поліаморним?

Поліаморія — це форма немоногамії за взаємною згодою, яка передбачає наявність романтичних чи сексуальних стосунків із кількома партнерами одночасно. Етична, або узгоджена, немоногамія описує відносини, в яких усі сторони усвідомлюють та погоджуються практикувати немоногамію, пояснює Healthline.

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Поліаморні люди можуть мати будь-яку сексуальну орієнтацію, а відкриті стосунки можуть охоплювати людей різної сексуальної орієнтації.

При цьому відкриті стосунки без взаємної згоди відрізняються від емоційної поліаморії, а також сексуальною або романтичною близькістю між партнерами, пояснює verywellmind.com.

Чим поліаморія відрізняється від полігамії

Поліаморія та полігамія абсолютно різні, пояснює терапевтка та експертка з питань шлюбу Стефані М. Салліван .

Поліаморні люди охоплюють широке коло типів людей з різними релігіями, походженням, політичними поглядами та інтересами,

— наголошує вона.

Полігамія, з іншого боку, - це практика наявності кількох супругів. І на відміну від поліаморії, яка фокусується на справедливій формі немоногамії, полігамія не завжди є такою.

Поліаморні стосунки – психологія взаємності, де всі партнери знають існування інших.

9 типів поліаморних стосунків

Видання pinkvilla.com називає дев'ять типів поліаморних відносин:

Зв'язок через одного партнера

Одна людина відчуває сильну прихильність до двох людей, які можуть бути або не знаходитися в інтимних стосунках один з одним. Ці два партнери не пов'язані один з одним романтичними стосунками, але мають зв'язок через центральну людину.

Тріада

Тріада складається з трьох людей, які пов'язані один з одним романтичними та/або сексуальними стосунками. Тріада може бути закритою, в якій всі троє віддані виключно один одному, або відкритою, в якій один або кілька членів можуть мати окремі відносини, крім відносин усередині тріо.

Квадроцикл

У таких відносинах беруть участь чотири поліаморні партнери. Це можуть бути дві пари, які мають романтичні стосунки з партнерами один одного. Подібно до тріад, четвірки можуть мати різні рівні винятковості чи відкритості залежно від угод, укладених у відносинах.

Кухонний стіл

Термін "кухонний стіл" визначає місце збору, де пари можуть вільно спілкуватися за обідом або спільним хобі. Цей тип поліаморних відносин підкреслює справжнє взаємодія, прихильність і сильне почуття спільності, незалежно від цього, чи мають партнерські відносини романтичний чи чуттєвий характер. Основна увага приділяється створенню гармонійної та взаємопов'язаної динаміки, в якій кожен почувається залученим та цінним.

Сольна поліаморія

Люди в таких відносинах віддають пріоритет своєї автономії та незалежності, вступаючи у численні невиключні стосунки. Вони можуть мати інтимні зв'язки з кількома партнерами, не прагнучи основних відносин або відносин спільного проживання.

Ієрархічна поліаморія

Вона передбачає встановлення ієрархії серед партнерів, де чи кілька осіб займають первинну чи центральну позицію. Ієрархічна поліаморія часто передбачає чіткі межі та правила, що дозволяють підтримувати первинне партнерство щодо зв'язків з вторинними партнерами.

Неієрархічна поліаморія

Неієрархічна поліаморія не розставляє пріоритети і створює ланцюжок підпорядкування між партнерами. Всі відносини цінуються однаково, і партнери мають автономію та свободу дій у формуванні динаміки та зобов'язань у рамках своїх зв'язків.

Анархія стосунків

Анархія стосунків кидає виклик традиційним нормам та ієрархії відносин загалом. Він підкреслює важливість індивідуальної автономії та дозволяє плавно формувати та руйнувати відносини, засновані на особистих бажаннях та зв'язках.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Паралельна поліаморія

Кожна людина зосереджується насамперед на своїх відносинах і має обмежене бажання або взагалі не бажає взаємодіяти з партнерами свого партнера.

Раніше ми писали про те, що таке вільні стосунки . Це зовсім інший формат взаємодії між партнерами.