Українська Бієнале Цифрового та Медіа Мистецтва — революційна подія, яка не має аналогів в Україні — щойно завершила свою двотижневу роботу в Україні. Всім охочим вона подарувала унікальну можливість безплатно познайомитися зі світовим та українським сучасним мистецтвом. Понад 50 робіт відомих художників з 15 країн світу були представлені у центрі Києва, в сучасній медіа галереї ARTAREA: аудіовізуальні, відеоарт, інтерактивні, VR- та NFT-експонати — сьогодні це провідні мистецькі жанри, завдяки яким людство здатне розв'язувати актуальні проблеми та покращувати рівень свого життя.
Подія викликала широкий резонанс та зацікавленість української аудиторії — раніше нічого подібного в Україні не проходило. Всі експонати були об'єднані головною темою: "30 років Свободи".
— розповів Юрій Лех, міжнародний куратор Бієнале.
За 2 тижні роботи Бієнале у відвідувачів з’явились фаворити серед експонатів, до яких люди не тільки приходили групами, але й поверталися по два, три, навіть чотири рази — настільки вони були вражені побаченим.
15 ЕКСПОНАТІВ БІЄНАЛЕ ЦИФРОВОГО ТА МЕДІА МИСТЕЦТВА, ЯКІ ВСІХ ВРАЗИЛИ
"METAMORPHY", Grégory Lasserre & Anaïs met den Ancxt
Аудіовізуальний твір пропонує дослідити глибину напівпрозорої вуалі. Вона інтерактивна, еластична та мінлива: завіса деформується завдяки дотику глядача, розкривається яскравими кольорами і знову стає жорсткою, якщо перестати торкатися її. "Метаморфія" створює неоднозначність між реальним фізичним і віртуальним простором. У цьому чуттєвому творі мистецтва реальні відображення та віртуальні образи змішуються, створюючи ілюзію зміненої реальності. За відгуками, ця робота викликає приємні мурашки по шкірі та враження, ніби ти проходиш крізь портал у містичний вимір.
"Quantum de tiempo dentro de la luz", Iury Lech
Відеоінсталяція "Квант часу всередині світла" занурює глядача у дослідження мікро- та макрохвиль. Робота відображає концепцію філософа Плотіна, який заявив, що докази існуючої краси можна відшукати у кольорі чи звуку, у світлі чи блискавці, у яких неможливо розрізняти симетричні елементи. Тому ця відеоінсталяція відтіняється від тіней, щоб представити сяючу поверхню речей, вийти з матерії і досягти духу. Глибина — це матерія, і тому вона темна. Світло, яке його освітлює — форма, і наш розум також здатен сприймати її.
"ПРОМЕТЕЙ", Валерій Коршунов
Цифровий барельєф "Прометей", висотою 25-метрів, площею 350-метрів став першою та найбільшою мапінг-проекцією Чорнобильської Зони. Вона розповіла історію Прометея — одного з відомих символів міста Прип'ять, і була подарована його мешканцям до 50-річчя міста. Сучасна 3D-графіка, наповнена глибоким змістом, перетинається з хронікою молодої Прип’яті під саундтрек, який написано з використанням звуків Чорнобиля. Валерій Коршунов зазначає:
"Olea", Solimán López
OLEA — це оливкова олія. Історично вона пов'язана з божествами, достатком, здоров'ям та рідким золотом, а тому символічно об'єднує різні простори та уособлює нову екосистему етичної, релігійної, політичної та соціальної думки. Робота підштовхує глядача замислитися над сприйняттям багатьох важливих речей. Мета проєкту — художнє осмислення оливкової олії, її символізму, адже вона є своєрідною криптовалютою завдяки співіснуванню молекули ДНК цієї валюти та молекул олії. Завдяки OLEA будь-який користувач у світі може стати частиною нової екосистеми, в якій він чи вона може бути головним героєм, просто вживаючи це рідке золото.
"Siamesse", Adolfo Sánchez
Інтерактивний твір пропонує створити вашого унікального двійника в обмін на персональні дані, такі як вік або ім'я. Такий собі цифровий портрет, який має свій колір та звучання — з його допомогою відвідувачі залишаються в цифровому просторі. Робота створена у форматі гри, тому вона так полюбилася всім гостям, незалежно від статі чи віку. Ігровий світ захоплює нас все більше. І про все ми дізнаємось з гри.
— розповів автор роботи під час конференції.
"Concierto para el Bioceno", Eugenio Ampudia
Ця зухвала і яскрава робота досліджує явища гуманізму, екологічного компромісу та відповідальності. В основу твору лягла акція, яку митець провів у червні з нагоди відкриття Барселонського великого оперного театру "Лісеу" після завершення локдауна. Художник створив концерт для рослин: повна посадка зали театру, 2,292 рослини насолоджувалися п'єсою Джакомо Пуччіні "Crisantemi" у виконанні струнного квартету. Концепція "біоцену" замінює термін "антропоцен", який визначає найновішу історію погіршення стану нашої планети через людський вплив на неї.
"A FRACTAL DREAM", Mohamadreza Tazari
Цей експонат переносить у віртуальну реальність — а вона вже відсилає до яскравих снів художника. У цих снах ти ніби падаєш і летиш у нескінченне багатовимірне середовище. Це захоплює, це лякає, але це викликає такі враження, які ні з чим не можна порівняти — хоч би як намагався. В основу твору лягла теорія Бенуа Мандельброта про фрактали. Відповідно до теорії, фрактали пояснюють геометрію природи.
"Сільське диско", Петро Армяновський
Ця відеоробота передає унікальну атмосферу українських сільських дискотек. Вона є цифровим відображенням ідентичності, культурної спадщини, живої традиції — максимально наближеної до українських реалій. Емоції, запал, звуки музики, почуття, з якими танцюють та співають люди у кадрі — все це є українці. Це балада про людей. Про музику. Про свободу бути самим собою.
"AFTERSHOCK", Herman Kolgen
Шкідливі ядерні відходи, створені людиною, продовжують накопичуватися. Ця робота пропонує уявити, що вплив нашої діяльності поширюється далеко в нелюдське майбутнє. Глядач має змогу дослідити такий собі постлюдський ландшафт — похмурі, навіть химерні образи, які лишив по собі наш вид. Робота пропонує не лише замислитися над майбутнім, але й над минулим: як так сталося, що серед багатьох видів sapiens сьогодні на Землі існує лише один вид — наш вид — і це homo sapiens? До яких наслідків можуть призвести людські дії, нестабільні динамічні системи, і як виглядатиме катастрофа?
"LOTUS EATER", Sandrine Deumier
Цей інтерактивний експонат бере глядача за руку та проводить у віртуальний світ, якого він досі не бачив. І його друзі та рідні також не бачили, якщо, звісно, вже не відвідали Українську Бієнале Цифрового та Медіа Мистецтва. Пожирачі лотоса — це абсолютно захоплююча подорож у нові світи, зустрічі з яскравими істотами та живий простір, який намагається розширити вашу уяву, демонструє анімізм та реальність, навіть більш віддалену за футуризм.
"Тримай", Влас Бєлов
Проєкт ілюструє як фізичну дію (можливість), так і стримування "глобального" кулака (відповідальність), який символізує силу. Ця сила має безліч понять, від агресивного втручання в геополітику до натиску технологій та подальші екологічні зміни. Антропоморфна фігура — це образ усього людства, кожної людини, чиї дії матимуть наслідки. Скульптурні контури створюють ефект напруги, що протистоїть своєю силою, яка прагне до свободи.
"Ласкаво просимо Ілон Маск!", Oleg Kharch Group
Це запрошення. У наш час ми звикли думати, що космічний простір може бути доступний кожному, якщо ви достатньо багатий і фізично здоровий. Відомий на весь світ підприємець Ілон Маск, який створює електромобілі, розвиває нові технології та рухає світ у майбутнє, нагадує нам, що ми всі можемо мріяти. Навіть якщо наші мрії неосяжні, вони можуть здійснитися! Серія картин привернула загальну увагу, спровокувала глядачів на запеклі дискусії, філософські роздуми та художні порівняння. Художники — Олег Харч, Ольга Шувалова, Patxi Araujo.
"El casco de Rembrandt", Patxi Araujo
Прихильники великого митця і загалом живопису обов`язково вподобають цю роботу. Картини Рембрандта вражають матеріальністю. Кольори, про які мріє кожен художник, затверділи надзвичайним чином: олії перетворилися на камінь, на шкіру, на метал. Шолом Рембрандта, заснований на кольоровій палітрі його картин, на грі світла і тіні, перетворює фізичні матерії на цифрові, дарує їм новий вимір, а глядачам — можливість дослідити образотворчі форми, максимально наблизитися сприйняттям до шедеврів. Шолом Рембрандта — це справді унікальна можливість.
"INCREMENTAL SAINT MACHINE", SERGIU NEGULICI
Інкрементний Бог — це самоорганізований віртуальний світ, на еволюцію якого може вплинути кожен відвідувач, просто подивившись на нього. Риси обличчя глядачів, емоції на їхньому обличчі створюють новий анімаційний простір — так, ця інсталяцій дійсно жива. І в ній живе інший спостерігач: віртуальна жінка, внутрішні органи якої фізично пов’язані з негативним простором, що оточує її тіло, вирішуючи її виживання. Робота використовує поведінку користувачів для створення середовища.
"L’ÉCRIN PAYSAGER, PAR-DELÀ L’ÉCRAN", Marie-France Giraudon
Інсталяція має форму закритого одномісного намету, підвішеного вертикально, ніби кокон. Глядач може обійти і наблизитися до нього, але не має можливості увійти всередину. Схованка обмежує його переміщення та ініціює певну близькість до роботи. Намет пропонує глядачам приєднатися до експерименту і відпустити свої мрій та уяви.
Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017р. як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій. Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід’ємною частиною політики і визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.
Сайт: ucf.in.ua
Facebook: https://www.facebook.com/ucf.ua
Читайте також: Українська акторка Даша Трегубова знялася у фільмі улюбленого оператора Тарантіно