Осіння депресія: як протистояти хандрі?

Личностный рост

HOCHU.ua

Редакция

Хандра, меланхолія, депресія. З цими поняттями найчастіше поєднується слово "осіння". Саме восени ми почуваємося не найкращим чином — як фізично, так і психологічно. Часом доводимо себе до загрозливого стану, коли без допомоги фахівця не обійтися. Але цьому можна зарадити.

психолог Альона Щербань

Осіння хандра після спекотного літа 

Якщо прослідкувати, можна побачити, що саме на осінь припадає найбільша кількість кримінальних злочинів, самогубств та смертоносних подій. У вересні, наприклад, почалася ІІ Світова війна й відбулися теракти у Нью-Йорку, які сколихнули весь світ. Обидві українські революції — Помаранчева та Гідності — розпочалися восени. Як і Велика депресія в Америці. Джон Кенеді, Георгій Гонгадзе, Петро Столипін — їх було вбито восени.

В осінні місяці збільшується активність людей із нестабільною психікою – серійних убивць та гвалтівників. Джек-потрошитель та Анатолій Онопрієнко більшу частину доведених убивств здійснили у другій половині року.

Не дивно, що саме у вересні — 10 числа — відзначається День попередження самогубств. Вважається, що саме осінньої пори у людей частіше виникає бажання вкоротити собі віку.

Чому саме осінь? Все просто: нам бракує сонячного світла. Ми не можемо як тварини впасти у сплячку, і наш організм, якому не вистачає сонця і світла, починає виробляти більше мелатоніну — "нічного" гормону. Ми поступово перестаємо відчувати межу між ніччю та днем: надмірна кількість мелатоніну змушує нас постійно відчувати сонливість.

І це може бути однією з ознак депресії. Загалом депресія — це багатофакторний стан, який складається з кількох компонентів:

  • Апатія — коли нудно, нічого не хочеться, ні до чого немає цікавості;

  • Хронічна втома, яка не пов’язана із реальними навантаженнями;

  • Емоційні розлади: плаксивість, образливість, дратівливість;

  • Фізичні прояви: проблеми зі шлунково-кишковим трактом, сильні головні болі, відсутність здорового апетиту, судоми у м’язах та больові відчуття в усьому тілі.

Людину у депресії буквально розриває на частини: з одного боку, їй хочеться, щоб їй дали спокій, з іншого вона панічно боїться залишитися на самоті. Адже самотність і небажання щось робити провокує негативні думки, у тому числі — про самогубство.

Гугл не в поміч

Коли у нас виникають певні симптоми, ми або беремо розрекламовану пігулку, або питаємо порад у друзів або занурюємося в інтернет. Це абсолютно хибний шлях, а у випадку з депресією — ще й небезпечний. Часто люди бояться звертатися до лікарів з приводу пригніченості, вважаючи, що це несерйозно. У багатьох є побоювання щодо антидепресантів, які може призначити лікар. Ці препарати обросли великою кількістю міфів, у тому числі, щодо звикання та багатьох побічних ефектів.

Але звертатися до лікарів необхідно. Бо лише фахівець може визначити наявність депресії та її тип — ендогенний, який виникає незалежно від зовнішніх стресів або ситуацій і є наслідком генетичної спадковості, або екзогенний (психогенний) — який спричиняють життєві обставини та пережиті стреси.

Наприклад, якщо йдеться про психогенну депресію, то варто звернутися до психотерапевта або когнітивно-поведінкового терапевта. Він визначить тип лікування — в залежності від ступеню захворювання, скоріше за все це буде поєднання психотерапії та медикаментів. Але ще раз наголошую: жодних порад, гуглу або самолікування! Тільки досвідчений спеціаліст поставить точний діагноз і призначить найоптимальніше лікування.

Більше руху та сонячного світла!

Якщо з важкою депресією ми не впораємося самотужки, то не допустити драматичного погіршення стану цілком в наших силах. Для цього потрібно виконувати низку нескладних рекомендацій.

Створіть собі сонце

Брак справжнього сонячного світла можна замінити штучним. У скандинавських країнах, де сонця мало майже круглий рік, користуються популярністю лампи, що імітують сонячне світло. Купіть собі таку — вони різняться за яскравістю, насиченістю та відтінком. Хочете прокидатися при світлі альпійського сходу сонця —  чому б ні?

Рухайтесь

Влітку ви плавали, грали у різноманітні ігри, ходили кілометри лісом. То чому б не продовжити в міру можливостей таку ж рухову активність з настанням осені? А заодно спробувати щось нове — танці, йогу, скандинавську ходу. Варіантів маса. Фізичне навантаження вкрай важливе. Бо якщо не займатися спортом, у тілі утворюється застій лімфи та крові, а такі застійні явища вкрай негативно позначаються на нашому здоров’ї.

Збагачуйтеся інтелектуально

Так звана "інтелектуальна хандра" — перший шлях до депресії. Адже мозок повинен працювати, в ньому мають утворюватися нові нейронні зв’язки. Для цього потрібні нові враження — книги, театр, художні виставки, що завгодно, аби наситити мозок інтелектуально. Складіть список дій, які приносять задоволення — по одній на кожен день тижня. Завдяки цьому мозок поступово перепрограмується у позитивному ключі, й депресія відступить.

Оточіть себе приємними речами 

Все, на що падає ваше око впродовж дня,повинно вас тішити і покращувати настрій. Не подобається, як стоять меблі у помешканні — зробіть перестановку. Набрид одяг — оновіть гардероб. Нехай речей буде менше, але вони будуть якісними, гарними і приємними на дотик. Придбайте аромалампу та наповніть її улюбленим ароматом.

Харчуйтеся правильно

Восени варто переглянути меню, щоб організм отримував усі необхідні вітаміни та амінокислоти. Останні потрібні для продукування серотоніну, а, значить, м’ясо, риба, яйця, домашній сир та інші продукти з високим вмістом білка — must have щоденного раціону. Не зайвим буде пропити комплекс вітамінів, що містять всю групу вітамінів В, С, Д, А, а також магній, калій, цинк та селен.

Мрійте

Поставте собі мету, від якої захоплює дух, і складіть план її досягнення — по одному невеликому кроку. І рушайте цими кроками! Ніщо так не мотивує та не заряджає, як мотивація та шлях до мети.

Також читайте гороскоп на цей тиждень: що готують зірки.

Фото: пресслужба, відкриті джерела