Як створюється історичне кіно: інтерв’ю з художницею костюмів серіалу "Козаки. Абсолютно брехлива історія" (ЕКСКЛЮЗИВ)
"Козаки. Абсолютно брехлива історія" — нетиповий псевдоісторичний серіал про козаків, прем’єру якого 17 листопада готує телеканал ICTV. Своєю видовищністю, екшн-пригодами і героїчним настроєм костюмована комедія стане схожою до легендарної франшизи "Пірати Карибського моря". Саме так анонсує першу масштабну екшн-комедію про козаків студія IQProduction, яка займалася виробництвом стрічки за підтримки Міністерства культури України.
Щоб показати патріотичний серіал про відважних українців, було пророблено складну роботу. Зокрема, 128 костюмів зробила вручну команда костюмерів під керівництвом художниці Антоніни Белінської. Вона — найкращий фахівець у галузі історичного кіно: за її плечима робота над створенням костюмів до стрічок "Кріпосна", "Захар Беркут" та "Сторожова застава", визнані взірцевими як мільйонами прихильників, так і професіональним журі премії "Золота дзиґа".
В інтерв’ю майстриня поділилася секретами створення історичного кіно та найцікавішими подробицями майбутньої стрічки.
-
Антоніно, з чого починається робота художника із костюмів?
Насамперед, з опрацювання сценарію. Я уявляю, як би я хотіла, щоб це виглядало. Потім проходить зустріч з творчою групою, де ми вирішуємо, яку саме стилістику робимо, яка колористика потрібна, яка композиція і декорація буде у стрічці. Уже після цього триває збір інформації з історичної частини, консультація з реконструкторами, істориками, самостійне опрацювання історичних джерел — бібліотек і історичних фондів. Після цього приступаємо до ескізної розробки.
-
Є табу під час створення костюмів? Наприклад, кольори і тканини, які не можна використовувати у кадрі?
Звичайно, не можна брати контрастні кольори, горох, дрібні контрастні смуги, тканину "ялинку", які скраблять у кадрі. Так само є табу на відкриті яскраві кольори, як, наприклад, спектральний червоний. Це дуже агресивний колір. Також не можна використовувати відкриті спектральні кольори: синій, жовтий і червоний.
-
Здається, створити стрічку "Козаки. Абсолютно брехлива історія" без червоного кольору неможливо, адже він – один із символів козацтва?
Так, у цьому і була складність. У серіалі його має бути багато, але це не мало б викликати відчуття ворожості. Тому ми використовували відтінки червоного, яких, до речі,у природі існує найбільше з усіх кольорів. У нього їх, якщо не помиляюся, аж 373.
-
Ви враховуєте ще й який фон буде у кадрі, щоб не було збігу відтінків?
Про це ми говоримо на творчій групі. Знімаючи кіно, ми створюємо власний світ. Художнє кіно ніколи не може бути реконструкцією. Це виняток.
Ми домовляємося з креативним продюсером, режисером, оператором, як це буде в композиції виглядати.
-
Наскільки стрічка буде історично правдивою?
Ми завжди в історичних картинах опрацьовуємо історичну частину, яка була насправді, і стилізуємо її під саму стрічку. Хоча будь-який фільм, що описує події минулого, не правильно називати "історичним", адже це завжди реконструкція. А в кіно не може бути реконструкції — це художній витвір і художнє бачення творців стрічки. Тому ми вивчаємо історичні реалії, звертаємося до бібліотек, музеїв, істориків. Крої завжди беремо з історії, способи обробки деяких деталей запозичуємо, намагаємося шити одяг тими способами, що робили тоді, використовуємо ручну працю, але саму ткану беремо сучасну, кольори, тому правдивість дещо зменшується. Хоча, у своїй роботі я намагаюся використовувати тільки натуральні тканини, бо їх легше зістарити для фільму. Зі синтетичної тканини вже нічого не можна зробити.
-
Як саме відбувається процес "зістарювання" речей?
Це масштабна робота цілого цеху. У нас є люди, які професійно цим займаються. Пам’ятаю, коли ми вперше це зробили, найбільший шок був у наших кравчинь.
-
Для стрічки пошили майже 130 оригінальних комплектів одягу. Для їх створення задіяли багато спеціалістів?
У мене в департаменті є семеропрофесіоналів — три асистенти, три костюмери і супервайзер. Вони не тільки ведуть роботу на знімальному майданчику — одягають акторів, запускають їх у кадр, а й такожпрацюють зі мною в цеху на підготовчому етапі. Я задаю тенденцію, придумую образи і малюю ескізи, а супервайзер займається реалізацією цих ідей, шукає підходящі методи і техніки, за допомогою яких кравчині створюють костюми. Кравчині — це окремі люди, які запрошуються для роботи ще на підготовчому періоді. У нас було дві вишивальниці, закрійник, чотири кравчині, два майстри зі шкіри і плюс батяри, що роблять взуття. Також запрошували коваля і ювеліра, і ще була окрема людина, яка збирала аксесуари.
-
Чи створювали дублі костюмів для основних костюмів?
Так, окрім основного комплекту костюма для актора, створюємо ще додаткові екземпляри для каскадерів. У Івана є два основних костюми, для кожного з яких створили по 3 і 4 дублі. Ми отримали дещо пізно сценарій, тому не встигли відшити більше, хоча стрічка такого масштабу того потребувала. Для інших проектів таких масштабів створюється по 5-6 дублів кожного костюма. Стрічка "Козаки. Абсолютно брехлива історія" має багато екш-сцен. За один знімальний день актора можуть дублювати навіть чотири каскадери: один на коні, інший — фехтувальник, ще один — що літає, і плюс дублер для акробатичних трюків. Для кожного з них має бути розроблений костюм з певною трансформацією під фактуру дублера і вид його діяльності.
-
Що може трапитися з костюмом дублера?
Все, що завгодно, — замаститися у пилюці, крові або ж загорітися. Ми намагаємося на такі випадки перестраховуватися. Що можна, намагаємося відіпрати, дещо підшиваємо. На Січі був випадок, коли виявився дублер, який не був спочатку передбачений, для нього зранку з сорочок перешивали одяг. Нам пощастило, що це була третя сцена, і дівчата встигли пошити костюм.
-
Коли пошиття костюмів завершено, роботи для костюмера на знімальному майданчику вже немає?
Після того, як актор заходить у кадр і зйомка завершується, наші костюмери фотографують його, роблять колажі, прописують усі нюанси, що змінювалося. Ставиться дата знімального дня, номер сцени. У нас є папки, де розписана кожна монтажна сцена кожного персонажа, де ми робимо помітки. Тому щоразу, коли потрібно героя приготувати на наступний знімальний день, ми дивимося за визивним списком номери сцен, шукаємо колажі. Прописуємо усі деталі: сережки, кількість защебнутих ґудзиків, всі аксесуари описуємо. Те, що знімається в кадрі, ми викреслюємо і робимо фото, у якому стані костюм був після завершення сцени. Навіть усі плями зафіксовуємо, щоб реалістично їх відтворити для потрібної сцени. Адже зйомки фільму не проходять у хронологічному порядку так само, як події у серіалі. Буває початок сцени і її кінець знімаємо з переривом у кілька місяців. А за цей час костюми декілька разів прали, прасували, перероблювали для інших сцен.
Не пропустіть масштабну прем’єру першого псевдоісторичного екшн-серіалу "Козаки. Абсолютно брехлива історія" 17 листопада на ICTV.
Фото: пресслужба