До Дня ліквідатора: роботи Івана Марчука, Марії Примаченко, Арсена Савадова та ще 50 художників у віртуальній виставці Чорнобиля

Новости культуры
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Журналист

14 грудня — День вшанування ліквідаторів, людей, які ціною власного здоров'я та, навіть, життя, рятували Землю від ядерного лиха у 1986-му році. Нова виставка ARTEFACT: CHOrnobyl має на меті нагадати, що в Україні є багато людей, хто пам'ятає та шанує подвиг ліквідаторів. Детальніше про виставку — у нашому матеріалі.

ARTEFACT: CHOrnobyl — перша віртуальна виставка Чорнобиля у світі, розроблена в Україні. Цього разу понад 50 сучасних художників вшанували подвиг героїв ліквідаторів та засобами сучасного мистецтва переосмислили трагедію Чорнобиля у своїх роботах. Через новітні експонати можна побачити різні сторони трагедії та її наслідки, які збережуть актуальність для світу ще понад 10 000 років.

Всі експонати виставки представлені онлайн, подивитись їх може кожен зі свого браузеру абсолютно безкоштовно і не виходячи з дому. Серед експонатів переведені у 3D-формат роботи відомих українських художників: "Чорнобильська Лекаха" Марії Примаченко, що жила на кордоні з Зоною Відчуження, серія пророчих картин Івана Марчука, фоторобота Арсена Савадова, а також нові імена українського мистецтва. Повний перелік учасників виставки можете побачити  за посиланням .

Related video
До Дня ліквідатора: роботи Івана Марчука, Марії Примаченко, Арсена Савадова та ще 50 художників у віртуальній виставці Чорнобиля - фото №2

Подорож виставкою нагадує дивну комп’ютерну гру про мистецтво. Головна локація виставки — центральна площа Прип’яті, на якій розташовано 4 блок ЧАЕС з Аркою, а по центру стоять велетенські скульптури, що зображують Ліквідаторів, які ціною свого життя зупиняли ядерну загрозу для всього світу.

14 грудня День вшанування героїв ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. Вони віддали здоров'я, дехто життя та своє майбутнє, заради нашого життя і майбутнього всієї планети. Цією виставкою ми хочемо нагадати, що в Україні є багато людей, хто пам'ятає та шанує подвиг ліквідаторів, він не забутий. Якщо у вас серед родичів чи знайомих є ліквідатори, скажіть їм Дякую, не тільки від себе, а й від своїх дітей.

— говорить Валерій Коршунов, куратор виставки та автор проєкту ARTEFACT.

До Дня ліквідатора: роботи Івана Марчука, Марії Примаченко, Арсена Савадова та ще 50 художників у віртуальній виставці Чорнобиля - фото №3
До Дня ліквідатора: роботи Івана Марчука, Марії Примаченко, Арсена Савадова та ще 50 художників у віртуальній виставці Чорнобиля - фото №4

Роботи художників, дуже різні за змістом та наповненням, дозволяють з різних кутів подивитись на трагедію Чорнобиля. Частина з них присвячена подвигу ліквідаторів, частина — питанням екології, деякі — фейкам та приховуванню інформації радянською владою, а також урокам, які залишив нам Чорнобиль.

Експонати розташовані просто на площі, а деякі всередині будівлі ДК "Енергетик", у вигляді порталів, через які потрапляєш в окремий світ кожного експонату. Якщо швидкість вашого інтернет з’єднання не надто висока, кожен експонат можна подивитись окремо, просто переходячи до його віртуального світу з сайту виставки Artefact.live , де вони всі представлені окремо.

До Дня ліквідатора: роботи Івана Марчука, Марії Примаченко, Арсена Савадова та ще 50 художників у віртуальній виставці Чорнобиля - фото №5

Деякі експонати, як-то експонат Алевтини Кахідзе "Сортування сміття в майбутньому", можна навіть встановити у себе вдома у доданій реальності через смартфон.

Нагадаємо, що виставка ARTEFACT: CHOrnobyl створена за підтримки Українського культурного фонду та вже отримала високу експертну оцінку на міжнародному фестивалі медіамистецтва MADATAC в Іспанії, де була презентована віртуально через пандемію COVID-19. Як тільки карантинні обмеження будуть зняті, світ зможе побачити виставку у звичайному форматі.

Не пропусіть: хто, чому та як — розповідаємо про Нобелівку-2020 простими словами .