«Для сучасних підлітків найбільш ефективний формат навчання — це альтернативна освіта», — фіналіст Global Teacher Prize Павло Віктор

Важно знать
HOCHU.ua

HOCHU.ua

Редакция

Сучасні підлітки вже не потребують порад та настанов. Вони вміють боротися за власні права та погляди, а тому вимагають особливого підходу з боку батьків. Зокрема — під час вибору майбутньої професії. Павло Віктор, фізик та переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 за версією українців, у своїй колонці розповідає про те, як допомогти тинейджерам визначитися з власним майбутнім, і чому альтернативна освіта — найефективніша.

Батьки не завжди будуть єдиним авторитетом для дітей

У дитячому віці я намагався брати приклад із батьків. Мій батько був фізиком, мати — вчителькою англійської мови. Я зростав, спостерігаючи, як тато майструє якісь прилади, а мама готується до уроків. Тоді вони вже були для мене авторитетами. Справжнім прикладом, хоча ніхто з батьків відверто й не рекламував свою професію. Вони демонстрували ставлення, а це — значно важливіше.

Related video

Дитиною я розумів, наскільки мамі та татові подобається їхня робота. Звісно, на мене це вплинуло, і я також захотів піти цим шляхом. Так і сталося. Я пропрацював доцентом університету 20 років, а потім, як і батько, почав викладати у школі. Фактично, цей фундамент закладався в мені з дитинства — відтоді, як тільки почав говорити.

Але моя історія — це приклад, а не закономірність. Часто ситуація змінюється, здебільшого — саме в підлітковому віці. Тоді батьки починають втрачати авторитет, а на перший план у тинейджерів виходять друзі та інші дорослі. І це нормально. Для підлітків важливо отримувати схвалення та підтримку не лише вдома, а й поза стінами рідної домівки.

«Для сучасних підлітків найбільш ефективний формат навчання — це альтернативна освіта», — фіналіст Global Teacher Prize Павло Віктор - фото №1

Підлітки не витримують, коли їм щось нав’язують

Звісно, батьки можуть впливати на вибір майбутньої професії своєї дитини. Але це можна робити двома способами. Перший — м’який, у форматі пропозиції. Коли тато з мамою фактично просто показують дитині світ. Демонструють ту професію, на яку хотіли б звернути увагу. Без нав’язування та агресії. Просто інформування: є ось така професія, і вона, здається, хороша й цікава.

І тут можна заручитися підтримкою закладів та окремих людей, які пропонують альтернативну освіту, — від позашкільних занять зі шкільним учителем до центрів для тинейджерів, які зараз пропонують навчання професіям майбутнього. Наприклад, у TUMO Kyiv, окрім постійних занять із програмування, анімації, кіновиробництва, графічного дизайну, 3D-моделювання, розробки ігор та інших, для тинейджерів влаштовують практики з власниками та працівниками провідних компаній, які займаються інноваціями. І коли підліток чує про функціонал роботів від засновника Deus Robots і разом із ним конструює якусь найпростішу модель, то враження у нього складеться зовсім інше, ніж якщо йому довго розповідатимуть, що на роботах зараз можна добре заробити. Зрозуміло, що альтернативна освіта залишається на розсуд кожної родини відповідно до можливостей та пріоритетів, але те, що в Україні з'являються такі можливості, варто брати до уваги, якщо хочеться переконати дитину вкладатися у своє майбутнє.

Другий спосіб — нав’язливий і, як правило, приречений на поразку. Це той випадок, коли батьки починають вкладати в дітей тези на кшталт «Треба, щоб ти займався тим-то й тим-то» або «Ти чоловік, тому маєш бути моряком і заробляти багато грошей». Так не можна робити, а надто — з тинейджерами. Підлітки не витримують, коли їм щось нав’язують. Це неодмінно викликає негативну реакцію та провокує зворотний ефект — відразу до професії.

Справжнє виховання — це коли дитина не помічає, що її виховують. Не треба надто очевидно агітувати за якусь професію. Зробіть так, аби дитина не підозрювала, що їй пропонують кимось стати. Нехай це буде одним із варіантів для підлітка. Але не єдиним і не остаточним. Вирішальне слово має залишатися за дитиною.

Замість нав’язування — допомагайте 

Водночас не забувайте, що ваша дитина може просто заблукати в «супермаркеті» професій. І завдання батьків — допомогти систематизувати це різноманіття. Навіть банально поділити на категорії: сфера обслуговування, фізична робота, інтелектуальна тощо. Просто покажіть, скільки всього існує, і запитайте: що тобі більше подобається?

Так підліток зможе викристалізувати справжнє бажання і не заплутатися. А далі нехай вже обирає самостійно. Щось подібне відбувається і на шкільних уроках: вчителі діляться з тинейджерами панорамою власної професії, розповідають про предмет, який може стати ключовим у житті дитини.

Бажання підлітків обирати сучасні професії — це природно і правильно

Сучасні діти мріють опанувати новітні професії, і це цілком правильно та нормально. Це відповідає нашим реаліям, адже, наприклад, програмісти — чи не найпотрібніші сьогодні спеціалісти. Від комп’ютерів до кондиціонерів — усі ці пристрої працюють під керуванням мікропроцесорів. І це залізо не працюватиме без певного алгоритму, програми. Власне, саме тому сьогодні приблизно половина інтелектуальних зусиль людства спрямована в сферу розробки різноманітних програм.

Якщо зараз ваша дитина цікавиться програмуванням, є всі шанси, що ця справа ще дуже довго користуватиметься попитом. А отже — підліток без проблем зможе відшукати себе в професії. Підтримайте дитину, покажіть, що вірите в неї.

Ці професії виграють перед «класичними», розвиток яких безпосередньо залежить від підтримки з боку держави. Адже різниця між заробітною платою вчителя та програміста часто є колосальною. Саме тому навіть випускники педагогічних вишів замість роботи в школі обирають інформатику та програмування. І тут нічого не вдієш, це сучасний світ.

Батьки не мають втілювати власні мрії через дитину

Інколи трапляється, що через освіту дітей батьки намагаються реалізувати власні мрії дитинства. І якщо в цій ситуації підлітки боротимуться за свої права — це буде правильно. Не треба боротися з власними комплексами за рахунок сина чи доньки.

Якщо дитину змушують щось робити — це нещасна дитина. І я спостерігаю це протягом десятиліть власної педагогічної практики. Якщо підлітків силоміць примушувати вчитися на небажану ними професію, вони будуть страждати. Тинейджери потребують того, аби дихати вільно. І бути щасливими в тому, що вони роблять.

Альтернативна освіта — один із найефективніших форматів

Один із найефективніших форматів навчання для сучасних підлітків — альтернативна освіта. Це нові підходи, нова практика, нові можливості. Сьогодні в Україні це більше про якісний показник, аніж про кількісний. На державному рівні відкрити багато закладів із таким форматом роботи поки що, на жаль, неможливо. А потреба є, і чимала.

Якби центрів, які займаються альтернативною освітою, з’являлося більше, — підліткам було б легше визначитися з професіями та знайти себе в майбутньому. Сьогодні в цій ніші працюють приватні заклади. І чудово, коли в дитини є такий шанс. Особливо — коли існує якась грантова складова для талановитих тинейджерів чи дітей, що опинилися в складних обставинах. Це означає, що кожен має шанс спробувати дещо більше, аніж звичайні уроки.

Так само тинейджерам важливо спілкуватися з потенційними майбутніми колегами. Людьми, які вже опанували професію та готові поділитися власним досвідом. Спілкування з професіоналами — найкращий спосіб зорієнтувати дитину. Адже їй необхідно побачити професію не здалеку, а на реальному рівні. Це неабияк мотивує та надихає.