#Не_ведись: правила безпечного користування Інтернетом для вашої дитини

Дети
Анна Капранова

Анна Капранова

журналист

Карантин в Україні продовжили до 11 травня, тому вдома залишатися доведеться ще довго. Сучасні технології надають багато можливостей для розвитку і комфортного життя в умовах самоізоляції — онлайн-курси, тренування, соціальні мережі та ігри. Проте Інтернет може також становити небезпеку, особливо для дітей і підлітків. Тому дуже важливо, щоб батьки звернули увагу на це питання і знали, як реагувати, якщо неприємна ситуація вже сталася.

Над темою та відповідними заходами вже активно працюють. Так, у лютому найбільший український оператор телекомунікацій Київстар спільно з Міністерством цифрової трансформації та Офісом уповноваженого Президента України з прав дитини запустили інформаційну кампанію #Не_ведись та освітній портал stop-sexting.in.ua, на якому можна знайти рекомендації для дітей, які зіштовхнулися із погрозами в Інтернеті, та їх батьків. Доступ до сайту для абонентів Київстар не тарифікується.

секстинг приложение
Related video

Які ризики для дітей існують в Інтернеті?

Дитинство і юність — це час експериментів і пізнання себе і світу. Сьогодні смартфони міцно увійшли в життя підлітків, сформувавши так звану "ілюзію спальні".

Кожен з нас сьогодні живе з "ефектом спальні". Це явище, коли, будучи фізично у безпеці, ми готові робити в Інтернеті набагато більше і швидше, ніж у офлайн-житті. Швидше довіряти, швидше ображати, більше розповідати про себе. Тому, на жаль, діти в нашій країні вже страждають від таких онлайн-злочинів, як вимагання інтимних фото, шантажування та сексуальне насильство після чи під час знайомств в онлайн — це сучасна реальність.

Анастасия Дьякова

— коментує Анастасія Д’якова, радник з питань безпечного Інтернету для кожної дитини при Міністрі цифрової трансформації України.

Ще однією загрозою в Інтернеті для дітей, окрім кібербулінгу, є секстинг. Секстинг — це надсилання інтимних фото або відео із використанням сучасних засобів зв’язку.

На жаль, секстинг часто призводить до негативних наслідків: розповсюдження інтимних фото в Інтернеті, погрози та вимагання грошей. Іноді наслідки продовжують переслідувати і в дорослому житті, коли при прийомі на роботу або до вищого навчального закладу, фотографії інтимного характеру трапляються на очі приймальної комісії або роботодавця.

секстинг не ведись

Наскільки розповсюджені сексуальні погрози для дітей в Інтернеті?

Згідно з опитуванням, в Україні 47% дітей віком до 9 років регулярно перебувають в онлайн-середовищі, а для підлітків у віці до 12 років цей показник складає 92%. Крім того, кожна третя дитина готова піти на зустріч з другом із цифрового простору, і лише 15% батьків знають, що робити, якщо вони чи їхні діти зіткнулися з проблемами в Інтернеті.

Як діяти батькам, щоб попередити небезпеку?

Перш за все, навчіть дитину простим, але важливим правилам поведінки в Інтернеті:

  • Спілкуватись тільки із людьми, яких вона знає в офлайн-житті.

  • Закрити у соціальних мережах сторінку та список друзів від незнайомців.

  • Не вказувати у своїх профілях адресу, номер телефону та школи, де дитина навчається.

  • Не позначати геолокацію у своїх публікаціях.

секстинг не ведись

Також батьки можуть використовувати такі методи контролю дитини в Інтернеті:

  • Заохочуйте дитину розповідати вам сумнівну інформацію. Щоб завжди бути в курсі нових онлайн-друзів і кривдників дитини, а також пропозицій, які їй надходять, необхідно встановити дружній контакт.

  • Дозволяйте користуватися гаджетами тільки в загальній кімнаті. Намагайтеся розташовуватися в кімнаті так, щоб можна було бачити екран смартфона дитини.

  • Подружіться в соціальних мережах. Додайте дитину у друзі, щоб відстежувати її інтереси, але ні в якому разі не критикуйте контент, інакше дитина створить другу сторінку, про яку ви вже не будете знати.

  • Встановіть програму батьківського контролю, наприклад додаток Star Guard Family.

секстинг приложение

Star Guard Family має такі корисні функції:

  • Обмеження користування смартфоном та додатками (наприклад, на час занять у школі).

  • Блокування сайтів та додатків з неприйнятним контентом та інше.

  • Налаштування доступу до мережі за віком.

  • Перевірка розташування дитини і повідомлення про те, що вона прийшла додому або в школу.

#простозалишайтесявдома, контролюючи безпеку вашої дитини.

стоп сектинг

Що робити, якщо дитина вже стикнулася з погрозами в Інтернеті?

Якщо дитина вже надіслала свої інтимні фото, підтримайте її та зробіть наступне:

  • Зробіть скріншот (знімок екрану) сторінки, на якій опубліковані світлини.

  • Зверніться разом із дитиною до служби підтримки соціальних мереж із проханням видалити ці матеріали, як такі, що є інтимними матеріалами із дітьми.

  • Зв'яжіться із батьками дитини, що розповсюджує матеріали, та спокійно розкажіть про порушення. Швидше за все, вони будуть здивовані та занепокоєні, так само як і ви, тому зберігайте спокій та повагу.

  • Якщо ситуація не вирішується, зверніться до школи, де навчається дитина, що публікує фото, або до поліції.

  • Коли почався кібербулінг дитини, треба на деякий час обмежити або припинити користування соцмережами.

стоп сектинг

Закликаємо вас ознайомитися з більш детальною інформацією на сайті проєкту StopSexting, адже попереджений — значить озброєний. На порталі  можна знайти рекомендації для дітей, які зіштовхнулися із погрозами в Інтернеті, та їх батьків. Також діти та підлітки можуть звернутися до чат-боту та отримати інструкцію, що робити і куди звертатись, якщо їх шантажують в Інтернеті та вимагають контент сексуального характеру. Крім того, на сайті розміщено методичні матеріали для вчителів для проведення уроків із дітьми різних вікових категорій з питань безпечної поведінки в Інтернеті.

Усі бажаючі також можуть зареєструватися на сайті та стати волонтером проєкту, щоб поширювати інформацію про ризики для дітей в Інтернеті серед свого оточення.