Зважаючи на підвищений інтерес читачів, ми підготували матеріал про натуральні та штучні замінники цукру. Уся найважливіша інформація з цієї теми - вже в нашій статті.
Цукор - харчовий продукт, який отримують головним чином із цукрових буряків і цукрової тростини. Цукор - джерело енергії. Однак у сучасної людини споживання цукру збільшилося в рази і часто набагато перевищує допустимі норми.
Тому лікарі-дієтологи рекомендують здоровим людям обмежувати вживання цукру: не більше 25-30 г на добу. Але, за статистикою, середня норма його споживання 107-160 г. Пізніше запеклим ласунам доводиться платити за свою пристрасть власним здоров'ям. На щастя, вихід було знайдено, і на підмогу прийшли замінники цукру.
Усі підсолоджувачі діляться на синтетичні та натуральні. Синтетичні, або штучні, цукрозамінники виробляються з хімічних сполук, тоді як натуральні - з речовин природного походження. Основною відмінністю двох типів підсолоджувачів також є їхня енергетична цінність: штучні цукрозамінники є безкалорійними і повністю виводяться з організму, а натуральні мають різний ступінь калорійності, але розщеплюються набагато повільніше, ніж цукор, не спричиняючи різкого викиду в кров інсуліну.
Варто зазначити, що існують винятки: наприклад, стевія та еритрит узагалі не мають енергетичної цінності й не беруть участі у вуглеводному обміні, хоча і є натуральними. Крім того, штучні цукрозамінники набагато солодші порівняно з цукром, завдяки чому їх можна використовувати в дуже малих дозах. Натуральні цукрозамінники бувають як менш солодкими, так і більш солодкими, ніж звичайний цукор. Наприклад, стевія належить до інтенсивних натуральних підсолоджувачів.
Натуральні цукрозамінники
Еритрит
Еритрит, або "динний цукор", - новий натуральний підсолоджувач, що не викликає підвищення рівня цукру в крові. Він являє собою добре розчинні у воді кристали без запаху, дуже схожі на цукор. Калорійність еритриту настільки мала, що в більшості країн прийнята рівною нулю. Еритрит не викликає карієсу. Рівень солодкості еритриту становить близько 70% від рівня звичайного цукру. Замінник чудово переноситься організмом навіть у дещо більших дозах, ніж звичайний цукор.
Наразі, це один із найбільш трендових підсолоджувачів, відкритий близько 40 років тому. У промислових обсягах його отримують із кукурудзи. Останнім часом еритрит можна часто зустріти в комбінації зі стевією, оскільки він здатний покращувати її специфічний смак.
Стевія
Мабуть, екстракт стевії (стевіол-глікозиди) - один із найпопулярніших на сьогодні натуральних цукрозамінників. Отримують цей підсолоджувач із листя однойменної трав'янистої рослини, що росте в Південній Америці та Азії. Стевія є натуральним безкалорійним підсолоджувачем, вона у 200-400 разів солодша за столовий цукор, але має доволі специфічний післясмак ("трав'яний" присмак). Однак зараз виробники навчилися очищати екстракти стевії таким чином, щоб максимально усунути цей недолік. Допустимий рівень добового споживання для стевії становить 4 мг/кг ваги тіла. Стевію також називають медовою травою, раніше цю лікарську рослину застосовували для вирівнювання рівня цукру в крові.
Фруктоза
Природний цукор, що міститься в овочах, фруктах і меді. Вона має більшу солодкість порівняно з цукром приблизно в 1,2-1,8 раза. І хоча її калорійність ненабагато менша, ніж у звичайного цукру (грам фруктози - 3,7 ккал, грам цукру - 4 ккал), завдяки більшій солодкості її можна додавати в напої та страви в менших кількостях, знижуючи тим самим калорійність страв.
Добова норма споживання фруктози - 30-45 г на добу. Головна перевага фруктози в тому, що вона абсолютно нешкідлива, підходить навіть дітям, може застосовуватися для приготування їжі, а крім того, вона особливо вигідно підкреслює аромат фруктів і ягід.
Мед
Натуральний і корисний мед. Оскільки мед дещо солодший за цукор, то потрібну солодкість можна отримати, додаючи меншу кількість меду. Не слід додавати мед у дуже гарячі продукти, оскільки за температури вище 40 градусів зменшуються його корисні властивості.
Сироп агави
Сироп або нектар агави отримують із цукристого соку темно-зеленої агави, яка зовні нагадує величезне алое. Сироп агави містить такі необхідні для здоров'я кісток речовини, як кальцій і залізо. На вигляд сироп агави мало чим відрізняється від звичного нам меду, а на смак він трохи солодший. На відміну від меду, цей сироп чудово підходить для гарячих десертів і напоїв, оскільки зберігає свої корисні властивості і за високої температури.
Сироп топинамбура
Сироп топінамбура отримують із коріння відомої багатьом дачникам рослини - топінамбур. Топінамбур славиться тим, що не накопичує в собі шкідливих речовин (наприклад, нітратів) на відміну від інших коренеплідних рослин. Ба більше, сироп топінамбура має дуже низький глікемічний індекс, тож він рекомендований для вживання.
Кленовий сироп
Кленовий сироп - це ще один дуже смачний, природний підсолоджувач. Родом він із Канади, яка виробляє більшу частину сиропу в усьому світі. Справжній кленовий сироп має легкий присмак дерева. Найцікавіше це те, що кленовий сироп удостоївся загальної уваги навіть не стільки завдяки своїм солодким якостям, скільки через наявність великої кількості природних антиоксидантів і цінних мінеральних речовин, таких як марганець і цинк.
Меласа
Меляса (меляса) - це побічний продукт або "відходи", які отримують під час переробки цукровмісної рослинної сировини (буряків, очерету) на рафінований цукор. З незрозумілих причин, чорну патоку вітчизняна харчова промисловість віднесла до кормового виду продуктів і використовує тільки в кормах для тварин. А ось у Канаді та США цей продукт досить широко застосовується в кулінарних цілях: у випічці, в соусах, коктейлях і різних напоях.
У меляси низький глікемічний індекс, тобто глюкоза, що міститься в ній, повільно засвоюється, не спричиняючи різких стрибків цукру в крові. Меляса є чудовою альтернативою цукру і набагато корисніша за нього. Вона містить залізо, кальцій, магній, калій, вітамін В6 і селен.
Кокосовий цукор - 100% органічний продукт, виготовляється з нектару кокосових суцвіть. Містить багато корисних мінералів, таких як цинк, магній, залізо, фосфор, калій, натрій, хлор, сірка, бор тощо. Крім того, продукт насичений вітамінами групи В.
Сорбіт
Сорбіт міститься в горобині, яблуках, абрикосах та інших фруктах. Він не є вуглеводом, а належить за хімічною структурою до 6-атомних спиртів. Для засвоєння цієї речовини організму не потрібен інсулін. Сорбіт у 2 рази менш солодкий, ніж цукор. Калорійність сорбіту - 2,4 ккал/г. Адекватний рівень споживання сорбіту становить 15 г на добу, а верхній допустимий рівень - 40 г. За надмірного вживання цього підсолоджувача може виникати проносний ефект.
Штучні підсолоджувачі
Сукралоза
Новітній вид цукрозамінника, який виготовляється зі звичайного цукру. Сукралоза вважається одним із найбезпечніших замінників. Вона солодша за цукор у 600 разів і не містить калорій, а найголовніше - не впливає на рівень цукру в крові (глікемічний індекс дорівнює нулю). Одна з головних переваг сукралози - це її смак, який порівняно з іншими інтенсивними підсолоджувачами найбільш близький до смаку звичайного цукру. Сукралозу можна використовувати для приготування їжі: вона повністю зберігає свої якості під час термічної обробки та заморожування. Допустимий рівень добового споживання для сукралози становить 15 мг/кг ваги тіла. Ця речовина засвоюється всього на 15%, які через добу повністю виводяться з організму.
Аспартам
Підсолоджувач, про користь і шкоду якого точаться постійні дискусії. Аспартам у 200 разів солодший за цукор і має мінімальну калорійність. Його не можна використовувати у стравах, які піддаються тривалому нагріванню або кип'ятінню, оскільки аспартам за високих температур просто розкладається.
Сахарин
Солодший за цукор у 450 разів і не містить калорій. Проте має гіркуватий присмак.
Цикламат
Цей цукрозамінник схвалений до застосування в Європі та Азії. Цикламат найчастіше використовують у комбінації з сахарином.
Адвантам
Адвантам активно застосовують у США. Він термостабільний.
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.
Раніше ми розповідали про ТОП-5 продуктів, які ми даремно купуємо. Деякі з них просто не варті своїх грошей, інші ж можуть нашкодити здоров'ю.