Ледве не щоночі Україна потерпає від ракетних обстрілів з боку рашистів. Діти часто стають свідками вибухів і страшних пожеж. Раніше ми писали, як допомогти дитині перейти на українську, а тепер розкажемо, що робити, аби зняти стрес після нічних обстрілів.
Психолог фонду Тома Придатко дала дієві поради, як допомогти дитині прийти в норму після нічних атак на місто, пише the-village. Експерт звертає увагу, що така допомога повинна бути у залежності від віку дитини.
1. Діти до 5 років
Маленькі діти більше прив'язані до мами та менше стабільні емоційно. Обіймайте дитину, говоріть, що ви поруч, давайте пити теплу воду і корисний перекус.
Діти у цьому віці сприймають страшну подію як всепоглинаючу. Тому важливо орієнтувати дитину, що це скоро мине, і можна буде піти погуляти на вулицю тощо.
Експерт радить проговорювати наступні фрази:
2. Діти старше 5 років
Дітей, яким за 5, можна відволікти іншими способами. Якщо ви в укритті з ліхтариком або свічками, пограйте в театр тіней. Пам'ятайте, що головне — чим більше контакту з дітьми. Якщо вам зле, можна увімкнути і мультики. Але таким чином ви підсвідомо закріплюєте відчуття “нічого не бачу, значить проблеми нема”, замість навчити справлятися зі своїми емоціями.
3. Підлітки
Ця категорія дітей уже більш самостійна. Вони здатні розрізнити власні емоції та описати їх. Але пам'ятайте, що вони все одно залишаються дітьми. Підтримуйте їх, не наполягаючи.
Наприклад, можна запитати:
-
“Як ти себе зараз почуваєш?”
-
“Я знаю, що ти вже досить самостійний, але якщо захочеш поділитись – я поруч”
-
“Хочеш погладжу тебе, як маленького?”
-
“Ти в цій ковдрі схожа на черепаху”
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як адаптувати дитину до школи за кордоном. Експерти дали дієві поради, які допоможуть швидше звикнути до нового середовища.
Фото: Freepik