Хто такий тьютор і чому професія стає такою популярною у сучасній школі

Діти
Тамара Черкасова

Тамара Черкасова

Журналістка

Тьютор це професія, яка зародилася у перших європейських університетах ще у 12 столітті. А в наші дні тьюторство у школі стає трендом. Редакція Хочу розповідає, хто такий тьютор у школі та що входить до його обов'язків.

Хто такий тьютор і чим він займається

Викладання та тьюторство мають набагато більше відмінностей, ніж може здаватися. У той час як вчителям доводиться керувати великими класами, що налічують до 30 учнів, робота тьюторів полягає в тому, щоб підтримувати навчання учнів більш персоналізованим та гнучким способом, пояснює Еxplorelearning .

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Сьогодні тьюторство стало освітнім трендом. Але часто в альтернативних українських школах йдеться про "тьютора класу" або тьютора, який працює з колективом дітей. Така ідея "колективного впровадження" помилкова, адже тьюторство - це суто індивідуальна освітня практика,

- зазначає у своїй статті на сайті НУШ Тетяна Васильєва, спеціалістка з теорії та практики впровадження тьюторингу, авторка та розробниця програм індивідуального тьюторського супроводу.

Обов'язки тьютора у школі

Хто такий тьютор і чому професія стає такою популярною у сучасній школі - фото №1

Що входить до обов'язків тьютора? Обов'язки тьютора трохи нагадують функції класного керівника, репетитора та шкільного психолога. Тьютор, як і репетитор, допоможе учневі засвоїти важку тему, дати додаткові завдання з профільного предмета. Але на відміну від репетитора, тьютор може внести зміни до навчального плану дитини та вплинути на його шкільне життя.

Тьютор, як і психолог, стежить за станом та розвитком учнів, допомагає виявляти проблеми дитини чи колективу, надає допомогу, але застосовує для цього педагогічний інструментарій.

При цьому, увага тьютора зосереджена на одній дитині, її особливостях, потребах та схильностях, а не на всьому класі, як у випадку з класним керівником. До того ж тьютор вирішує завдання у сфері профорієнтації.

Його головне завдання – допомогти окремій дитині розкрити свій потенціал та сформулювати запит до своєї освіти,

– наголошує Васильєва.

При цьому Тетяна Васильєва зазначає, що тьютор одночасно може супроводжувати близько семи дітей.

Професії тьютора ще немає у національному класифікаторі, але на досвіді європейських країн можна вивести деякі функції:

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
  • аналіз особливостей, швидкості сприйняття, схильностей, інтересів та потреб учня;

  • профорієнтація та формулювання цілей;

  • складання та коригування індивідуального плану навчання;

  • аналіз успішності та стану учня;

  • навчання принципів самостійного коригування своєї стратегії освіти, допомога у самоосвіті;

  • мотивування учня;

  • гармонізація взаємодії та комунікації в системі школа-дитина-сім'я;

  • допомога в основах тайм-менеджменту, засадах навчання, поєднанні навчання з іншими інтересами.

Раніше ми писали про те, як правильно запитувати дитину про шкільне життя . Дмитро Карпачов перерахував 10 питань, які потрібно поставити дитині, щоб дізнатися про шкільне життя.