Як арт-терапія допомагає процесу саморозвитку: гайд для тих, хто хоче бути у ресурсі

Личностный рост
HOCHU.ua

HOCHU.ua

Редакция

Саморозвиток — не лише про навчання, це ще і про натхнення, самопізнання і ресурсний стан. Про це розповідає в своїй авторській колонці Надія Грабовська — філолог за фахом, телеведуча за покликанням, співзасновниця надихаючого онлайн-проєкту "Ladies’ App" (insta @ ladies.app ), експерт із саморозвитку, а також "сама собі психолог і мотиватор".

Надія Грабовська

З чим у вас асоціюється процес навчання? Стереотипно виникають у пам’яті учитель, дошка, парта, підручник, зошит. Більш діджиталізований варіант — це комп’ютер, скайп-зв’язок із викладачем, електронні книги і презентації. А якщо мова йде про саморозвиток? Відповідь, більш за все, буде такою: книги, подкасти, Інтернет, соціальні мережі, різні освітні платформи.

Related video

Усі вище згадані інструменти допомагають нам опанувати нові знання і отримати досвід у будь-якій сфері, але часом буває, що навчання у сенсі саморозвитку не йде максимально на користь, адже людина перебуває у не ресурсному стані. Відповідно, усі старання чогось досягти від початку вже приречені на невдачі. Із власного досвіду, я знаю, що вихід є — і це арт-терапія.

Надія Грабовська

Що таке арт-терапія?

Арт-терапія — це напрямок у психології, який полягає у вираженні внутрішнього стану особистості через мистецтво. У його основі лежать ідеї Фрейда і Юнга. Зазвичай, якщо людина потребує серйозної допомоги у вирішенні проблем зі своїм альтер его шляхом "лікування через мистецтво", потрібно звертатись до арт-терапевта, психолога, психотерапевта. Але якщо ви хочете самостійно розібратись у собі, позбутись негативних емоцій, а відповідно, знайти і "корінь зла" своїх проблем, можна пошукати цікаві і дієві практики, наприклад, в You Tube, виконати їх і відразу побачити результат. Головне — бажання розкрити суть своєї проблеми, зрозуміти її і вирішити.

В арт-терапії не важливо, чи вмієте ви, наприклад, малювати, ліпити з глини або ж вправлятись із кінетичним піском. Завдання зцілення мистецтвом — навчити особистість бачити сенс у власній творчості, підійняти на поверхню своє підсвідоме, пропрацювати блоки, зажими, образи і виробити алгоритм дій, якщо знову станеться схожа ситуація. Завдяки візуалізації своєї проблеми через творчість, особистість може побачити не лише своє свідоме уявлення про ситуацію, а й підсвідоме. Таким чином, людина зможе екологічно вийти із не комфортного стану.

Надія Грабовська

Гайд "Як самостійно налаштувати себе на ресурсний стан за допомогою арт-практики"

  1. Сядьте зручно. Увімкніть повільну, релаксову музику. Зробіть вдих-видих.

  2. Подумайте про ту ситуацію чи людину, яка наразі заважає вам досягти бажаного. Це має бути щось чи хтось, що виводить вас із себе, отруює чи взагалі збиває з пантелику.

  3. Візьміть до рук шматок фольги, бажано розміру А4. Зіжмакайте його у сніжку.

  4. Ця сніжка (камінь, пухлина, кулька — можна безліч назв дати) тепер є образом ваших поганих емоцій, вашого негативу і найголовніше — ваших майбутніх (а можливо, вже і теперішніх) хвороб! Перебуваючи у не ресурсному стані, ви по-трохи собі додаєте проблем із здоров’ям, які, відповідно, не лише заважають саморозвитку, а й гармонійному життю в цілому! Задумайтесь, чи саме про отруйне життя ви мрієте?

  5. А тепер візьміть папір А4, помістіть на нього цю сніжку і намалюйте на листі навколо неї кольоровими олівцями чи фарбами приємне середовище, де цей образ не ресурсного стану перетвориться, навпаки, у символ старту ваших здійснених мрій і нових звершень! Зробіть максимально мотиваційний малюнок і напишіть "Я достойна/ний ресурсного стану!".

Щоразу, коли ви або хтось заганяє вас у стан "сніжки", виконуйте цей гайд із арт-практикою. Я впевнена, що кожен такий арт-сеанс не буде схожий на попередній!

Важливо розуміти, що за допомогою таких практик під час процесу творчості у вас з’являється можливість розгледіти усе те, що приховує ваші розум і душа. Прорелаксуйте протягом процесу лікування мистецтвом і ви неодмінно розкриєте головну мораль — відмовляючись від негативу і образ, ви зцілюєте себе і свій ресурс самостійно. А це означає, що всередині вас звільняється місце для чогось приємного і натхненного, наприклад, для саморозвитку!

Надія Грабовська

Власний досвід

Чому я так впевнено про це пишу і намагаюсь надихнути вас на творчість? Я сама відчула ефект арт-терапії на собі, адже, як кажуть, поки не спробуєш, не повіриш.

Коли навесні розпочався жорсткий карантин, усі були вимушені залишатись вдома. Спочатку я почувалась розбитою, стан "не хочу — не можу", потрібно було трішки відпочити від щоденної рутини, яка вже помотала нерви до карантину. Тим не менш, деградувати у вільний від дистанційної роботи час я не хотіла. Що робити? Чим цікавим себе зайняти? Вирішила спочатку відновитись за допомогою арт-терапії, а вже потім братись до пізнання нових для мене сфер, а також натхненно займатись тим, про що давно мріяла — нашим з подругою проєктом Ladies’ App .

Я пройшла цікавий марафон із арт-терапії, і він на скільки мені допоміг розкрити свої проблеми, пояснити незрозумілі до того моменту ситуації, якісь образи та травми, що тепер я зовсім по-іншому реагую на критику, поведінку людей і головне — я готова сприймати себе та інших, такими, як ми є.

Саме після арт-практик я змогла пізнати своє підсвідоме Я і зрозуміла, чого я дійсно хочу, і що для цього потрібно робити. Таким чином, арт-терапія допомогла мені морально відновитись, налаштувала на ресурс і дала натхнення на подальший саморозвиток: як особистісний, так і професійний.

Не пропустіть:  Створи себе сама: курс на саморозвиток. Колонка Надії Грабовської