"Чорнобильський Спас": в Україні представили першу діджитал-ікону (ФОТО)

Важно знать
Иванна Пашкевич

Иванна Пашкевич

Журналист

Православна Церква України та культурний діяч Валерій Коршунов до 35-х роковин Чорнобильської трагедії представили першу діджитал-ікону України "Чорнобильський Спас". Деталі — у нашому матеріалі.

Перша поява діджитал-ікони відбулась на традиційній мистецькій акції, що пройшла вночі з 25 на 26 квітня до 35-роковин трагедії Чорнобиля у місті Прип’ять. А вдень, 26 квітня, перша діджитальна ікона "Чорнобильський Спас" була представлена в Києві у дворі Свято-Михайлівського Золотоверхого собору. Богослужіння на першій українській діджитал-іконі провів Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір разом зі служителями Михайлівського Золотоверхого собору.

Діджитал версія ікони відтворила відомий сюжет "Чорнобильський Спас" і за допомогою комп’ютерної графіки отримала нове та яскраве прочитання. Презентована ікона була на масштабному діджитал екрані, що дозволяв зануритись у сюжет.

Related video
"Чорнобильський Спас": в Україні представили першу діджитал-ікону (ФОТО) - фото №1

"Чорнобильський Спас" — унікальна ікона, виконана в стилі українського бароко, на якій учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зображені на рівні зі святими. У центрі композиції зображений Ісус Христос, праворуч від нього — Архістратиг Михаїл, ліворуч — Богородиця Марія. Святі охороняють живих ліквідаторів аварії, котрих уособлюють пожежники, медики і військовослужбовці, та душі їхніх спочилих побратимів. Є на обкладеному кіотом зображенні й комета-зірка Полин та фігурує відома Чорнобильська сосна — образ, не вигаданий людиною — водночас схожий і на хрест, і на тризуб, що є малим гербом України.

Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір (Бубнюк): 

Федір (Бубнюк):

Архієпископ Полтавський і Кременчуцький, голова Синодального управління ПЦУ у справах молоді

Катастрофи завжди спонукають людину до переоцінки життя, вчинків, до так званого духовного пробудження. А Церква завжди закликає своїх вірних до осмисленого життя, до внутрішньої боротьби з власними пороками, злом і гріхом. Також Церква наполягає на тому, що лише в контексті вічного буття людське життя має сенс. Тому для християнського світосприйняття надзвичайно важливим є внутрішнє наповнення людини, її життєвий подвиг, жертовне служіння людям, відданість правді, навіть, якщо людина в земному житті змушена страждати. Церква завжди поруч. Церква цінує подвиг людини. Тому Церква поруч з воїнами, поруч з ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС, поруч з людьми, які заслуговують вдячності і турботи. Якщо говорити про можливості, які дають людству цифрові технології, то безперечно вони надзвичайно великі. Розвиток науки, освіти, медицини, мистецтва...

Церква є невід’ємною частиною суспільства. Вона сприймає цифрові технології як позитивний здобуток людства. Використовує технології для поширення релігійних ідей серед своїх членів і свідчення про Істину у світі. Але і застерігає про те, що без домінування духовних, Божих цінностей над технологічними здобутками людства, технології призводитимуть до жахливих гуманітарних катастроф.

Цифрова ікона, на мою думку, дасть можливість "проникнути" в середину ікони, а значить — зрозуміти її сенси, зацікавитися її смислом. Ікона народилася в межах церковного Передання, вона є частиною православного віровчення. Тому через пізнання смислу ікони, можна пізнавати суть Церкви. Ікона виражає Православне віровчення, яке формує ціннісні орієнтири людини. Має пройти час і відбутися так звана рецепція, тобто прийняття такої ікони і її функцій у Церкві.

Автором діджитал-ікони став культурний діяч, медіа-митець член Громадської ради при ДАЗВ — Валерій Коршунов.

"Чорнобильський Спас": в Україні представили першу діджитал-ікону (ФОТО) - фото №3

Працюючи із темою Чорнобиля, багато років я спостерігав цікаве для мене відношення ліквідаторів до релігії. Після розпаду радянського союзу серед чорнобильців склалася скрутна ситуація — країна не мала грошей на субсидії, проблеми зі здоров’ям потребували постійного лікування та віднімали можливість заробити на нього самостійно. Тотальна невідомість і невпевненість у своєму завтра багатьох ліквідаторів приводила у лоно церкви. Там вони знаходили свій душевний спокій. Діджиталізація увійшла у наше життя, але це лише новий засіб та канал спілкування між людьми. У цьому проєкті ми поєднуємо збереження нашої культурної спадщини та створення нових сучасних культурних символів. Можливо, зараз вони ще не зрозуміли всім, але й інтернет, і телебачення теж колись були занадто інноваційними для сприйняття.

— коментує свій витвір Валерій Коршунов, автор діджитал-ікони.

"Чорнобильський Спас": в Україні представили першу діджитал-ікону (ФОТО) - фото №4

Робота над діджиталізацією ікони триватиме і після презентації. Зокрема, наступним заплановано лазерне сканування останньої Чорнобильської сосни — символу ікони, яке буде відтворювати живу копію, знайдену нещодавно активістами на території Чорнобильської зони відчуження. Згодом, організатори обіцяють реалізувати можливість подивитися на діджитал-ікону і у VR шоломі.

Також вам буде цікаво: відкриття унікальної онлайн-виставки про життя Чорнобильського Полісся "ТЕМНИЙ РАЙ".

Фото: прес-служба